Insolight – lepsze panele słoneczne

Rozwijane od 2016 roku, są gotowe do masowej produkcji.

Panele nowej generacji Insolight według ustaleń pozyskują około 29% mocy w porównaniu z 17-19% w stosowanych obecnie panelach fotowoltaicznych.
Wszystko dzięki zastosowaniu opatentowanej technologii optycznej CPV (Concentrator photovoltaics – wikipedia) oraz systemu podążania za światłem słonecznym.

Wcześniej technologia tego rodzaju miała zastosowanie jedynie w sferze kosmonautyki, jednak dzięki pracy naukowców udało się uzyskać tańszy, komercyjny odpowiednik specjalnych soczewek umożliwiających skupianie energii słonecznej w taki sam sposób jak ich kosmiczny oryginał.

Wyglądem nie różnią się od tradycyjnych paneli, pasują do tych samych konstrukcji co tradycyjne modele.
Stanowią znaczący krok na przód w sferze stosowania energii solarnej dla potrzeb mieszkańców mniej nasłonecznionych regionów, gdzie wcześniej margines opłacalności nie domykał się tak, aby było to wystarczająco atrakcyjne.

Technologia Insolight została poddana testom w ciężkich warunkach atmosferycznych i pogodowych przez rok czasu, potwierdzając tym samym gotowość prototypu.
Prowadzone są negocjacje nad licencjonowaniem Insolight dla producentom paneli solarnych, już wiadomo że przystosowanie technologii wymaga jedynie dopasowania kilku dodatkowych etapów montażowych przy już istniejących liniach produkcyjnych – jak zapewniał Laurent Coulot, CEO i założyciel Insolight.

Rewolucja?
Dzięki zastosowaniu soczewek zmniejsza się zapotrzebowanie na powierzchnię nasłonecznienia, przez co rozmiary jak i koszta podstawowych paneli słonecznych ulegają redukcji, szacunkowo o około 30% ceny podstawowej przy zastosowaniu na powierzchniach dachowych.

Poprzez maksymalizację ilości pozyskiwanej energii, przyśpieszeniu ulega zwrot inwestycji w panele słoneczne.

Źródła:
Insolight homepage
Benchmark-pl
Swissphotonics
Solar power world


by