Panele solarne

Kolektory słoneczne, zwane także panelami słonecznymi mogą być rozwiązaniem dla osób poszukujących alternatywnych źródeł energii.

Oszczędności z uzyskania tak wyprodukowanej energii są rozciągnięte w czasie, zależne w głównej mierze od liczby zastępowanych źródeł energii. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie tak wytworzonego prądu do podgrzewania wody, czyli tam gdzie standardowo stosowane są technologie elektryczne dla uzyskania ciepłej wody w dłuższej perspektywie czasu.

Przeciętny panel słoneczny składa się z polikrystalicznych ogniw, które są umieszczone na podłożu kompozytowym, zabezpieczone twardym antyrefleksyjnym szkłem przed urazami mechanicznymi która nie stanowi bariery dla widma promieniowania słonecznego.

Zwrot kosztów zakupu całego oposarzenia do wytwarzania energii słonecznej to w okolicach 6-10 dla wydatków bierzących jak korzystanie ze sprzętu AGD, RTV i innych. Ponieważ możliwe jest uzyskanie dofinansowania na tego rodzaju kolektory, inwestycja może zwrócić się właśnie w połowie tego czasu.

Istnieją różne programy refundacyjne, dzięki korzystaniu z nich w ramach ekologicznych rozwiązań,  wysokość kwoty różni się pomiędzy 10 – 40% całkowitych kosztów inwestycji, w tym rozratowania.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje rozwiązania w tej kwestii. Aby dowiedzieć się o możliwości refundacji w swoim regionie, należy zasiędnąć informacji w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Uzyskujemy w ten sposób darmowy, własny sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej.
Panele różnią się między sobą, a technologia ich działania jest ciągle udoskonalana przez co

Ceny

Jeden kolektor jest w stanie podgrzać 125l wody, przy czym jedna osoba zużywa dziennie około 50l. Cena takiego pojedynczego kolektora to wydatek rzędu 1900zł.
Cały przykładowy zestaw dla pojedynczego domu z dwoma kolektorami cenowo zaczyna się od ok. 9.700zł

Minusy

Minusem jest to, że kolektory słoneczne potrzebują cały czas dobrej pogody i właściwego nasłoneczniena aby właściwie wypełniać swoją funkcję. W dobrą pogodę magazynowana w zbiornikach ciepła woda może się zagotować, jednak po kilkudziesięciu godzinach bez ciągłego podgrzewania przestaje być ciepła.
W polskich realiach pogodowych, przy bezchmurnym niebie promieniowanie całkowita może osiągnąć do 1050 W/m2 Natomiast w pełnym zachmurzeniu zalednie 100 W/m2

Stąd aby zastosować kolektory słoneczne dla ogrzewania całego miekszania w okresie zimowym, przy sporym zachmurzeniu, kolektory słoneczne mogą nie być dostatecznie efektywne. Jednak przy zastosowaniu większej ich liczy, teoretycznie można pokonać także i ten problem.
Efektywność paneli słonecznych spada w ciągu 10 lat o 10%, natomiast w 25% do 80% „nówki”.

Podsumowanie.

Energia słoneczna uzyskiwana w ten sposób najlepiej sprawdza się przy podgrzewaniu bieżącej wody do mycia. Dzięki zastosowaniu baterii słonecznych, których częściami składowymi są fotoogniwa, zwane też ogniwami fotowaltaicznymi, możliwe jest przetwarzanie jej w energię elektryczną.

Zdania co do opłacalności takiego źródła energii są podzielone, niemniej jednak wraz z rozwojem infrastruktury w Polsce ich zwolenników na pewno będzie przybywać, a rozwijane rozwiązania technologiczne będą dostarczać coraz bardziej efektywnych metod ich zastosowania.

Zachęcamy do zapoznania się z tą alternatywą.


by with no comments yet.